Mayıs 20, 2022

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Türkiye’de Hiv Pozitif Hasta Sayısı Açıklandı

Ülkemizde ilk kez 1985 yılında ortaya çıkan ve o yıl 3 olan HIV/AIDS vaka sayısının her yıl giderek artış gösteriyor dünyanın bir çok ülkesinde hiv ile enfekte olan kişi sayısı azalmakta fakat ülkemizde durum bunun tam tersi diyebiliriz son yıllarda ülkemizde hiv pozitif sayısında büyük bir artış görülmekte hatta dünya sağlık örgütü verilerine göre son 10 yılda hiv pozitif hasta sayısında %450 artış olan tek ülke Türkiye İşte durum bu kadar ciddi.

Dünya sağlık örgütü tarafından da artık ölümcül değil kronik bir hastalık olarak görülen hiv’in tedavisi mümkün virüs ile enfekte olan bireyler tadavi sayesinde aids safhasına gelmeden yaşamlarını günde bir adet hapla sürdürebiliyor fakat bu durum ülkemizde ne yazık ki bilinmiyor ve hiv konusunda oldukça bilinçsiz bir toplumuz diyebiliriz zira hiv pozitif bireylerin en çok şikayet ettiği konu da bu yani toplumda gerekli bilincin olmaması ve bu durumdan kaynaklı ayrımcılığa uğramak.

Ükemizde hiv ile enfekte birey sayısında önce hiv’in bulaşma yollarına değinelim virüs cinsel ilişki yolu ile kan yolu ile ve anneden bebeğe emzirme yolu ile geçmektedir bu saydıklarımız dışında bir yolla bulaş söz konusu olmamaktadır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı, Zührevi Hastalıklar Birimi verilerine göre 2017 yılı sonu itibari ile hiv ile enfekte kişi sayısı ülkemizde 16644 olarak açıklanmıştır ancak bu rakam sadece bilinen vakaları içermektedir hiv pozitif olduğunu bilmeden yaşayan kişi sayısının bundan çok daha fazla olduğu hatta üç katından fazla olabileceği de öngörülmektedir bir çok kişi virüs ile enfekte olduğunu kan bağışı sırasında rutin bir kontrol veya ameliyat öncesi yapılan rutin testler sayesinde öğreniyor hastalığın spesifik bir belirtisi olmadığından gidilen doktora korunmasız ilişkiden bahsedilmezse hiv akıllara gelmeyecektir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı, Zührevi Hastalıklar Birimi verilerine göre hiv taşıyıcısı olan 16644 kişiden 13127 erkek 3517 ise kadınlardan oluşmakta hiv pozitifi olan kişilerin % 84.5’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalan kısım isim yabancı uyruklulardan oluşmaktadır.

Hiv ve diğer cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı korunmalı ilişki ve tek eşlilik önerilmekte olup her korunmasız ilişki risk taşımaktadır.

Hiv pozitif olduğunu öğrenmiş ve bu durumu kimse ile paylaşamıyorsanız veya test süreleri ile bilgi almak isterseniz hivveads.net sitesini ziyaret edip bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz üyeler size hem bilgi verecek hem de destek olacaktır bunun dışında pozitif yaşam derneğini de yanınızda olacaktır.

Unutmayın hiv ölümcül bir hastalık değil sadece günde bir hapla tedavisi olan kronik bir hastalık ve yakın gelecekte hastalığa karşı kesin çözüm bulunması bekleniyor.

KlasBahis   İdda Taktikleri