Mayıs 20, 2022

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Şarj İstasyonları Ne Zaman Çoğalacak

Dünya devi Tesla’nın ilk elektrikli arabayı üretip piyasaya salmasının üzerinden yaklaşık olarak 10 yıl geçti. Özellikle de doğa dostu olarak üretilen elektrikli araçların kullanıcılarına sağladıkları avantajlar sayesinde kullanımı artmaktadır. Sessiz motorları, yakıt ekonomisi ve karbonmonoksit salınım oranlarının düşük olmasıyla beraber dünyada ve Türkiye’de kullanımı artan elektrikli araçlar, enerjisini elektrikten almaktadır.

Elektrikli araç kullanıcıları ise araçların yol katabilmesi için gerekli olan enerjiyi evlerinde, işyerlerinde ya da şarj istasyonlarında karşılayabilmektedir. Elektrikli araçların ihtiyacı olan enerji desteği sağlayan bu şarj istasyonları da elektrikli araba kullanımının artmasıyla bir paralellik göstermektedir. Günümüzde ise yapılan çalışmalarla beraber şarj istasyonları çoğalmakta ve elektrikli araç sahiplerinin kolaylıkla ulaşabilecekleri hemen hemen her noktada kendine yer edinmektedir.

Elektrikli Arabamı Nerede Şarj Edebilirim?

Kullanımı gitgide artan elektrikli araçların sayısı elektrikli araç şarj istasyonlarını da zorunlu hale getirmiştir. Dünya genelinde elektrikli şarj istasyonları konusunda daha fazla seçenek varken ülkemizde bu durum biraz sıkıntıdır. Ülkemizde ki şarj istasyonları son zamanlarda artış gösterse de henüz yeterli sayıda ve lokasyonda elektrikli araç şarj istasyonu bulunmamaktadır.

Türkiye’nin en kalabalık ve gelişmiş olan şehri İstanbul’da bile yeterli kadar şarj istasyonu bulunmamaktadır. Elektrikli araç sahipleri sadece şehrin bilinen alışveriş merkezlerinde, büyük otomotiv markalarında ve plazalarda şarj desteği alabilmektedirler. Bu durum da elektrikli araç sahiplerini zor bir duruma sokmaktadır.

Bu yüzden elektrikli arabaya sahip olan kişilerin araçlarını şarj etmek istediklerinde bu şarj istasyonlarına gitmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda da elektrikli araçlarını kendi evlerinde, iş yerlerinde ya da ofislerinde de şarj edebilme imkanına sahiptirler.

Şarj İstasyonları Ne Zaman Çoğalacak?

Ülkemizde ki elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısının 36 bin 457 olduğu bilinmektedir. Her şehirde olan bu şarj istasyonlarının birçoğu halka arz edilmiş olup geri kalan kısmı ise özel kullanım amaçlı olarak hizmet vermektedir. Gitgide artan elektrikli araç kullanımı ise bu şarj istasyonlarının yetersiz kaldığını ve çoğaltılması gerektiğini gözler önüne sermiştir.

Özellikle de yerli otomobil TOGG’un 2023 yılında piyasaya sürülmesiyle beraber, elektrikli araç şarj istasyonlarının artış göstereceği bilinmektedir. Bunun yanında ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun düzenlemiş olduğu “Şarj Hizmeti Yönetmeliği” kapsamında, şarj istasyonu açmak isteyen kişilere yönelik lisanslar verilecek ve şarj istasyonlarının sayısı arttırılacaktır.

Fakat EPDK’nın vermiş olduğu bu şarj ağı işletmeci lisansı bazı gerekliliklere tabi tutulmuştur. Bu gereklilikler:

  • Alınan lisans hiçbir şekilde devredilemez.
  • EPDK tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak, başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru yapacak kişilerin anonim şirket ya da limited şirket sahibi olması.
  • Belirlenen asgari tutarın üzerinde sermayeye sahip olması gerekmektedir.

Bu kriterler yerine getirildikten sonra ise lisans sahibi, şarj istasyonu açabilecek ve 6 ay içerisinde en az beş farklı şehirde şarj istasyonu oluşturacak şekilde bir şarj ağı kurabilecektir. Bu durum sonucunda da şarj istasyonlarında artış gerçekleşecektir.

KlasBahis   İdda Taktikleri