Meyve Diyeti Nasıl Yapılır?

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır?

Ağustos 17, 2018 0 Yazar: admin

Kilo vermek isteyenlerin diyet arayışına girdiği yaz aylarında meyvelerin bol olması kilo vermek için bu besinin kullanılmasına neden olur. Birçok farklı meyve çeşidinin olması, meyvenin gaz verici ve doyurucu olmasının yanı sıra genelde tatlı olması da meyve diyetinin tercih edilmesine neden olmaktadır.Diyet denildiğinde akla gelen miktar sınırlamaları olmadan her çeşit ya da tek çeşit meyvenin gün boyu besin olarak tüketilmesiyle bu diyet yapılır. Ancak çok sağlıksız bir diyet olduğu için şok diyetler arasında yer almaktadır. Kısa sürede uygulanan bu diyetten sonra ideal kiloya ulaşmak ve sonrasında kilo almak söz konusudur. Tüm şok diyetlerde olduğu gibi meyve diyetinde de vücudun direnci zayıflayabilmektedir. Bu yüzden akşam yemeği olarak ya da kahvaltı olarak meyvenin tüketilmesi yeterli olacaktır.

Meyve Nasıl Tüketilir?

Glisemik indeksi düşük ya da yüksek meyveler vardır. Bunların hangilerinin kullanılması gerektiğini internette kolayca bulabilirsiniz. Ancak diyet yaparken de normal süreçte de her zaman glisemik indeksi düşük yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Her insanın öğün sayısı farklıdır. Yani ara. Öğün ve ana öğün konusunda her insan aynı çizgide ilerlemez. İnsanlar yeteri kadar yemek yediği için sanat öğünü ve akşama doğru bir öğün aslında yeterlidir. Diyet aslında yaşam boyu sürmesi gereken sağlıklı beslenme şeklidir. Sağlıklı bir insan zaten ihtiyacı kadar yemek yiyecek ve gereksiz yiyecek tüketmeyecektir. Kilo verme konusunda önemli olan bir diğer konu, aynı besinlerin süreli tüketilmemesidir. Bu kasların zayıflamasına neden olur. Bu yüzden öğünlerde protein ve lif dengesi önemlidir. Karbonhidrat fazla alınmamalıdır. Zaten her besinde karbonhidrat vardır.

Şok Diyetler Neden Zararlı?

Şok diyetler kişinin sağlığını olumsuz etkiler. Aynı zamanda kilo verilmesi sağlansa bile yine geri alınmasına neden olur. Kilo verirken vücut su kaybettiği için bu tür diyet uygulayan kişilerde sağlık sorunları ve metabolizma problemleri görülebilir. Bu yüzden mutlaka gereken önlemlerin alınarak kişinin sağlıklı beslenmeye yöneltilmesi gerekmektedir.Diyet denildiğinde kısa sürede kilo vermek ve geri almak değil uzun sürede kalıcı kilo verip ideal kiloya ulaşmak akla gelmelidir.

Detoksta Zararlı Mı?

Son dönemin modası olan detoks içecekleri de meyve ve sebzelerin sıvı hale getirilip içine su katılmasıyla yapılıyor. Peki diyet yaparken detoks içecekleri içmek de zararlı mı? Aslında her şeyin fazlası zararlı. Sürekli yemek yiyen ve kilo vermek için uğraşsa da tatlı krizlerine yenik düşen şok diyet müptelaları bu içeceklerle kilo vermeye çalışsa da başarıya ulaşamaz. Çünkü tüm gün sadece sıvı tüketebilmek için de iştahın çok açık olmaması gerekiyor.