Mayıs 18, 2021

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Meme kanserinin belirtileri nelerdir ?

Kanser hastalığı ülkemizde de sık sık görülen ve zaman zamanda ölümlü sonuçlara neden olan hastalıkların başında geliyor.
Ancak Her organın kanseri farklı olduğu gibi tedavi yöntemi ve süreside farklılıklar göstermektedir.
Bazı kanserler kolaylıkla teşhis edilip tedavi edilebilirken bazı kanser türleri ise daha zor tedavi süreçleri gerektirebiliyor.

Bu kanser türlerinden birisi olan meme kanseri erken teşhis edilirse, kolaylıkla tedavi edilebilen bir kanserdir.
Meme kanseri kadınlarda sıklıkla görülmektedir ortalama her on kadından birinde kendini gösteren meme kanseri sadece kadınların değilde erkeklerinde yakalanbileceği bir kanser türüdür fakat erkeklerde meme kanseri görülme olasılığı oldukça azdır.

Meme kanseri yüzde on civari bir genetik faktöre bağlı olarak kişilerde görülebilmektedir ama genel olarak rastlantısal olarak ortaya çıkar genetik olarak görülme olasılığı oldukça azdır.

Meme kanserinde tedavi süreci ve iyileşme diğer kanser türlerinde göre daha basittir bunun sebebi ise memenin vucudun dışında olması özellikle erken teşhis olduğu zaman kanserden kurtulma oranı oldukça yüksektir.

Mamografi, ultrason gibi yöntemlerin ülkemizde giderek yaygınlaşması da meme kanserinin erken teşhis edilmesini kolaylaştıdı diyebiliriz.

Meme kanserinin belirtileri nelerdir ?

Meme kanserinin belirtileri arasında en çok bilineni memede ele gelen kitledir hastalığın yüzde doksan oranında teşhisi bu şekilde olmaktadır bunun dışında ise meme yüzeyinde meydana gelen girintili çıkıntılı görüntüler meme ucunun içeriye doğru çekilmesi ve meme başından gelen kanlı akıntılardan diğer belirtiler olarak kendini göstermektedir bu belirtiler erken dönemde en sık görülen göstergelerdir.

Eğer hastalık ilerlemişse vucuda yayılmışsa kendini koltuk altında ele gelen büyük kitle, meme üzerinde geçmeyen yararnlar ve uzun süreli ağrılar olarak gösterecektir bu süreçtede en kısa sürede tıbbi destek alınıp hemen tedavi süreçine başlanmalıdır.

iddaa taktikleri