Mayıs 20, 2022

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

İmplant Kimlere Uygulanabilir

Diş eksikliğinin tedavisinde uygulanan implantlar; üzerlerine yapılacak olan protezlere destek sağlama ve ağızda diş kökü olarak kullanılma görevi olan titanyum vida sistemleridir.

Tek diş ya da çoklu diş eksikliğinde uygulanan implantlar; tam dişsizlik söz konusu olduğunda da ağız içine yerleştirilir ve böylelikle implantlar ile sabit protezlere destek vermek amaçlanır. Bu durum da kullanımı implantlara nazaran daha zor olan protezlere ihtiyaç duyulmamasını sağlar.

İmplant; eksik diş boşluğuna yapıldığı için tıpkı protez ve köprü yapımındaki gibi komşu dişler, bu işlemden hiçbir şekilde zarar görmez. Yani diğer dişlerde herhangi bir aşınma da olmaz.

İmplant tedavisi esnasında implantlar dişe yerleştirilirken genellikle lokal anesteziden yararlanılır. Öncelikle implantın yerleştirileceği bölge uyuşturulur, ardından hekim tarafından uygun görülen implant, yeterli kemik kalınlığı bulunan bölgeye yerleştirilir.

İmplant işlemi sonrasında iyileşme sürecinin ağrısız ve sorunsuz bir şekilde geçebilmesi adına hekim tarafından ağız bakımını desteklemek adına antiseptik gargaralar reçete edilebilir. Aynı şekilde kişi; ağız hijyenine de son derece dikkat etmelidir. Bu noktada ilk gün yapılacak olan soğuk tampon uygulamaları kişinin rahatlamasını sağlayabilir.

İyileşme evresinde kişiyi çok ağrılı bir süreç beklemez lakin oluşabilecek olası ağrıları dindirmek adına doktor ağrı kesici kullanılmasını önerebilir.

Kemik ve implantın bütünleşebilmesi adına hastanın çene yapısına uygun olarak belirli bir süre beklenir. Bu süre söz konusu üst çene olduğunda ortalama 3 ay, alt çene içinse ortalama 2 aydır.

Bu süre geçtikten sonra implantın üst yapısı olan protez yapım aşamasına geçilebilir. Bu noktada amaç; implantın üstüne yerleştirilecek olan protezin çiğneme basınçlarını karşılayabilmesini sağlamaktır.

Ağız hijyeni iyi olan, implantı destekleyebilecek kadar yeterli kemik büyümesini tamamlamış, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip herkese implant tedavisi uygulanabilir. Kemik alt yapısının yetersiz olduğu durumlarda ise birtakım ileri teknikler ile önce alt yapıda iyileştirmeler yapılır ve implanta uygun alanlar oluşturulur.

İmplant uygulamasının başarılı olabilmesi adına hastanın doktorunun önerilerine mutlaka kulak vermesi gerekir. Tedavi sonrası doktor tavsiyelerini birebir uygulayarak, implantlarınızın ömrünün uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Alkol, sigara ve kahve tüketiminden mümkün olduğunca uzak durarak, doğru ve etkili bir ağız bakımı ile implant başarı oranını ve hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/5n-1k-ile-implant-tedavisi-hakkinda-hersey

windows 7 enterprise satın al
KlasBahis   İdda Taktikleri