Askerlik Görevini Yaparken Ataması Yapılanların Durumu Nedir ?

Askerlik Görevini Yaparken Ataması Yapılanların Durumu Nedir ?

Kasım 18, 2016 0 Yazar: admin

Askerlik hemen her Türk vatandaşı erkeğin yerine getirdiği vatan hizmeti hemen herkes diyorum çünkü bildiğiniz üzere silah altındaki asker sayısından çok kaçak mevcut.

Askerlik hizmeti sırasında bi çok durumla karşılaşılabiliyor elbette bunlardan biriside asker olduğu süre zarfında devlet kurumlarından birine atanmak diyebiliriz.

Silah altındaki kişi kpss puanı neticesinde bir kadroya atandığı taktirde aklına gelen ilk soru ben askerdeyken hakkımı kaybeder miyim ? Yerime Başkası atanır mı ?
Bu gibi durumlarda daha önceleri kişiler göreve belirtilen süre zarfında başlamadığı taktirde haklarını kaybediyor terhis olduktan sonra bu haklarından faydalanamıyordu ardından başlayan mahkeme süreçleri neticesinde her ne kadar kadro hakkı tekrar elde edliyor olsa da bir çok külfete ve zaman kaybına neden oluyordu hemen her davanın başvuran lehinde sonuçlanması neticesinde danıştay aldığı karar neticesinde artık atanan kişilerin hakkı saklı tutulmakta olup terhis sonrası kazandığı kadroda işe başlayabiliyor.

Silah altında olan ve memuriyeti kazanan kişi kazandığı kuruma içinde bulunduğu durumunu dilekçe ile arz ettiği taktirde kazanılan hakkı saklı tutuluyor ve kişi terhis olduktan sonra atandığı kurumda iş başı yapabiliyor.