Haziran 13, 2021

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

ARAÇ SİGORTASI İLE KURALLARA UYUN

Türkiye’de gün geçtikçe trafik kazalarının artmış olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hem dikkatsiz sürücülerin hem de trafik yoğunluğunun çok fazla olması ile beraber özellikle olumsuz hava koşullarının da dâhil olması ile birlikte yaşanabilecek kazalardan kaçınmak mümkün olmayabiliyor. Siz ya da karşınızdan gelen araç sahibinin hatası yüzünden maddi ve manevi birçok hasar görebilirsiniz.
Zorunlu olarak yapılması gereken trafik sigortası her araç sahibinin mutlaka ama mutlaka yaptırması gereken ve maddi anlamda büyük bir destekçisi olan bir sigorta türüdür. Çünkü sürücüler trafiğe çıkmadan önce başlarına ne gibi bir olumsuzluk gelebileceğini asla tahmin edemezler. Bu korku dolu ve stresli ortamda en azından maddi olarak yükünüzün hafifleyebilmesi için bir miktarda olsa araç sigortası size yardımcı olacaktır. Sürücüler araçlarının ve kendilerinin güvenliği sağlamak için kesinlikle zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır ya da daha önce yaptırmış olduğu zorunlu trafik sigortasının süresi bitmeden hemen yenilenmesini sağlamalı ve aktif hale getirmelidir.
Ülkemizde yapılması zorunlu olan ve sınırlar içerisinde geçerli kabul edilen trafik sigortası zorunlu bir yasal işlem olarak uygulandığı için sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkması durumunda yetkili kişiler tarafından tespit edilerek, hemen bağlanması sağlanır ve trafikten men edilir. Bunun gibi birkaç türlü olumsuz durumlarla karşılaşmamak için araç sahiplere daha fazla zaman kaybetmeden önce araçlarına zorunlu araç sigortasını yaptırmalıdır ya da süresi biten ve geçerliliği kalmayan zorunlu sigortasını tekrar güncelleme işlemi yaptırılmalıdır. Uzun ve zorlu yolculukların en büyük çilesi haline gelmiş olan trafikte, araç sahiplerini ve çevresini ne gibi birtakım tehlikelerin beklediğini kimse bilemez ve yolculuklarına devam ederler. Bu yüzden de her zaman araç sahibinin tedbirini çok önceden almış olması gerekir.
Özellikle karşı karşıya kaldığınız ve yaşadığınız olumsuz bir kaza durumunda karşı taraftan gelen araçta meydana gelen her türlü araç hasarının bir kısmının araç sigortası tarafından karşılanma fırsatının sağlanmış olması sizi, cebinizi ve aracınızı oldukça fazla rahatlatacak bir fırsat haline gelecektir. Kasko ile çok sık karıştırılan zorunlu trafik sigortası aslında birbirinden oldukça bağımsız birer sigorta türüdür. Kasko, araç sahiplerinin kendi kişisel tercihlerine göre uyguladıkları bir sigorta şeklidir. Bu sigorta şeklinde sizin aracınızın başına gelebilecek kaza, yangın e çalınma durumlarında maddi hasarınızın giderilmesinde yardımcı olacaktır. Fakat trafik sigortası, her araç sahibinin bir numaralı sorumluluğu olan ve yasalarca belirlenmiş, trafik için olmazsa olmaz bir sigorta şeklidir. Her araç sahibinin yaptırması gereken ve zorunlu olan trafik sigortasının fiyatları da sabit bir şekilde belirlenemez.
Çünkü yaptırmanız gereken bu zorunlu araç sigortasında ödemeniz gereken miktarın belirlenmesi için aracınızın bağlı olmuş olduğu ilin büyük veya küçük olup olmadığının belirlenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü büyük il ile küçük il arasında araç sigortası fiyatlarında belirli bir miktar farklar meydana gelmektedir.
Küçük illerden büyük illere gidildikçe makul olan fiyatların birden artış gösterdiğini gözlemlemek mümkündür. Özellikle de trafik yoğunluğunun daha az olduğu küçük illerde kaza yapma riskinin de daha az olacağı yapılan araştırmalara göre belirlendiğinden dolayı, ödenmesi gereken zorunlu araç sigortasının miktarı da kaza riskinin daha yüksek olduğu yerlere göre daha azdır. Hasarlı olan araçlar ile hasarı olmayan araçların da trafik sigortası ödemelerinde belirli bir farklılık vardır. Hasarlı olan araçların sahipleri, hasarlı olmayan araç sahiplerine göre tam tamına iki katı daha fazla araç sigortası ödemesi yapmaktadır. Araç sahiplerinin ödemesi gereken bu tutarlar kesinlikle göz korkutmamalıdır. Çünkü bu hem sizin güvenliğiniz, konforunuz için gereklidir hem de trafikte kurallara uygun olarak yolculuk yapma keyfini yaşamanız sağlanacaktır.
İnternetin çok fazla kullanılması ile bu durum sigorta şirketlerinin de dikkatini çekmiştir ve araç sahiplerine daha hızlı ve kolay bir hizmet sunabilmek için zorunlu trafik sigortası sorgulama ve araç sigortası hesaplama yapabilecekleri bir mini form ortamı oluşturmuşlardır. Araçlarının belirli özelliklerini girerek doldurmuş oldukları bu formlar sayesinde araç sahiplerine kısa bir süre içinde geri dönüş yapılır ve zorunlu trafik sigortasının ne kadar ödenmesi gerektiği araç sahibine sunulur. Biran önce araç sigortanızı yaptırın ve kurallara uygun bir şekilde yolculuğunuza devam edin.
Trafik sigortası ve araç sigorta işlemlerini Generali ile yaptırabilirsiniz.

iddaa taktikleri