Mayıs 20, 2022

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

EsasBilgi.com Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Acı Biber Reçelini Kahvaltılarda Hiç Denediniz mi?

Acı biber reçeli mi olur demeyin. Acı biberi reçel şeklinde tüketme fikri biraz ilginç görünebilir. Ancak ona bir de bu formuyla şans verin. Kimi zaman yemek içinde kimi zaman yemek yanında beğene beğene tükettiğimiz acı biberin reçeli de var. Evet…
Sakın aklınıza biberden dolayı ağzınızı yakacak acı bir şey gelmesin.

Acı biberin şekerle buluşmasının vermiş olduğu tadı çok beğeneceksiniz. Mevsiminde yetişmiş, reçel olmak için uygun doğranmış biberlerle yapılan acı biber reçeli kahvaltılarınıza eşlik edecek müthiş bir tat. Kızarmış taze ekmeğin üstüne sürülmüş peynirle sunum yapılan acı biber reçeline hayır diyemeyeceksiniz.

Acı Biber Reçeli Ne ile Tüketilir?

Acı biber reçelinin en çok kullanım alanı elbette kahvaltılardır. Kahvaltıda isterseniz kızarmış bir ekmeğe sürdüğünüz beyaz peynirle tüketirsiniz isterseniz de aradan peyniri çıkarıp direkt ekmekle acı biber reçelini birleştirebilirsiniz.

Ama bizden size tavsiye eğer bir peynirle acı biber reçeli tüketilecekse bu peynir, İzmir tulum peyniri olmalıdır. İzmir tulum peynirinin sert yapısı ve baskın tadıyla acı biber reçeli birleştiğinde eşsiz bir tatla ağzınız bayram eder. Bunun yanına bir de kahvaltılarımızın olmazsa olmazı simit ve pişi de varsa daha ne olsun?

Acı biber reçelinin et ürünleriyle de çok güzel bir tat kombinasyonu oluşturduğunu da söylemek de yarar var. Et ve tavuk ürünlerinde, köftenin yanında güzel bir lezzettir. Mükellef bir hafta sonu kahvaltısında antrikot pastırma ile acı biber reçelinin uyumu da muhakkak denenmeli.

Özellikle kahvaltılar da et ürünü tüketmek isteyenler için müthiş bir ikili. Büyükbaş hayvanın en lezzetli yerinden yapılan antrikot pastırmasının hoş rahiyası ile acı biber reçelinin kokusu sadece damaklardaki tat duyusuna değil yemekler için önemli olan koklama duyusuna da hitap eder. Bunların yanında acı biber reçelini tüketmenin pek çok faydası da var işte o faydalar…

Acı Biber Reçelinin Faydaları Nelerdir?

Gribe karşı korur: Acı biberin içinde bulunan C vitamini sayesinde acı biber reçeli de vücudun dayanıklılığını artırır ve vücudu gribe karşı korur. Özellikle kış aylarında vücudu dış etkilere karşı koruyarak güçlendirir.

Sindirim sistemini rahatlatır: İçindeki acı biberin etkisinden dolayı metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır. Bu sayede bağırsakların çalışmasını düzene sokar ve sindirim sistemini rahatlatır.

Kabızlık sorununu çözmeye yardım eder: Sindirim sistemini rahatlattığı için kişilerdeki kabızlık sorununun çözülmesine de yardım eder.
Mide rahatsızlıklarından özellikle ülserden korur: Midedeki zararlı bakterilerin ölmesine sebep olduğu için mideyi rahatsızlıklara karşı korur. Özellikle ülser gibi mide hastalıklarını önler.

Obeziteyi önler: Kabızlık sorununu çözmeye yardımcı olduğu için kişilerde şişkinlikten kaynaklanan obeziteyi önler.

Kan dolaşımını olumlu yönde etkiler: Bu sayede kalp krizi, tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olur.

Siz de çokça faydası olan acı biber reçeliyle birlikte pek çok özel lezzeti tatmak isterseniz Ayanoğlu Mandıra’ya ya da internet sitemize uğrayın. Afiyet olsun..

KlasBahis   İdda Taktikleri