Şüpheli İlişki sonrası HIV elisa testi ne zaman yapılmalı ?

Sağlık admin

Hıv virüsünün dünya ülkelerinin genelinde yayılma hızı almış hatta bazı ülkelerde durdurulmuş olsa da ülkemizde ne yazık ki durum böyle değil özellikle son on yılda virüs ülkemizde % 450 üzerinde bir artış göstermiştir bu rakam sadece kayıtlı vakaları içerdiği için aslında bu sayının çok daha fazla olduğu düşünülmektedir çünkü bir çok kişi hiv virüsü taşıdığını bile bilmemektedir hiv’in belirti vermeden varlığını sürdürmesi bunun en büyük sebebi diyebiliriz.

Şüpheli bir ilişkiniz olduysa ve korunmasız bir ilişki ise bu sadece HIV değil cinsel yolla bulaşan onlarca hastalıktan birinin size bulaşma riski vardır yani onca hastalık varken hepatit frengi gibi aklınızı hiv’e odaklamayın çünkü bu hastalıklarla enfekte olmak çok daha kolaydır hiv kolay kolay bulaş olan bir virüs değildir.

Şüpheli İlişki sonrası HIV elisa testi ne zaman yapılmalı ?

İlişkinin olduğu günden itibaren 45 gün sonra yapmış olduğunuz elisa testi size güvenilir bir sonuç verecektir çünkü pozitif vakaların bir çoğu bu süre zarfında tespit edilebilmektedir fakat sağlık bakanlığı ve doktorlar 90. gün teyit amaçlı son bir elisa testini daha önermektedirler ülkemizde hiv ve aids üzerine en bilgili sivil toplum örgütlerinden birisi olsan pozitif yaşam derneği ise ilişkiden 50 gün sonra yaptırılan testin güvenilir olduğunu başka bir teste gerek olmadığını belirtmektedir.

Dünya Sağlık örgütünün yayınlamış olduğu grafikte de elisa testlerinin hangi günlerde ne kadar güvenilir olduğunu gösteren grafiği de sizlerle paylaşmak isterim

Grafikte de görüldüğü üzere 50.günde alınan sonuç güvenilirdir hastalığın kuluçka süresi her ne kadar on iki hafta olsa da bu süre dünyadaki tüm insanları kapsayan bir süredir eğer kemoterapi görülmüyor çok ağır ilaçlar ve hastalıklar mevcut değilse kişi de belirtilen sürede eğer hiv ile enfekte olunmuşsa test sonucunda çıkacaktır.

ikinci bir grafik ise antikor ve antijenin hangi günlerde ortaya çıktığını ve hangi günlerde tespit edilebildiğini göstermektedir

Hiv ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar testi için enfeksiyon hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz.
Enfeksiyon hastalıkları bölümü dışında dahiliyeden de hepatit ve hiv testi yaptırabilirsiniz zaten elisa ile hem hepatit b ve hepatit c hem de hiv’e bakılabilmektedir.

SORULARINIZI YORUM OLARAK YAZABİLİRSİNİZ KISA SÜREDECE CEVAPLANACAKTIR.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Şüpheli İlişki sonrası HIV elisa testi ne zaman yapılmalı ?” üzerine 4 yorum

 1. Fatih dedi ki:

  Iyi gunler ben 91 gun elisa testi oldum sonuc negatif 0.162 sure yeterli mi lutfen yardimci olursaniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   elbette kapat konuyu at aklından.

 2. Fatih dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin.21 Nisan Pazar günü bir hayat kadınıyla korunmalı vajinal ve yine korunmalı oral ilişkim oldu.10 – 15 saniye arasıda normal bir öpüşme oldu.İlişkiden sonra 67.Günde Beşiktaş Sağlıklı Yaşam Merkezinde parmaktan alınan kan ile 4.nesil combo testi oldum ve sonuç negatif çıktı.Daha sonra 86.Günde Özel Medipol Hastanesinde 4. Nesil (p24 antijen 1+2 antikor ) testi oldum sonuç negatif.Ve en son yine medipol hastanesinde aynı testleri ve yanına ek olarak hepatit b , hepatit c ve sifiliz tarama testi oldum.Sonuçlar yine negatif.Kafama birşey takıldı doktoruma da sordum ilk testimde ki değer 178 idi.Son yaptırdığım test de ise değer 203 dü.Doktor değerlerin bir önemi yok daha test yaptırmamam gerektiğini söyledi.Sizce gerek varmı ?

  1. admin dedi ki:

   değerin bi önemi yok önemli olan negatif olması o değer bi çok değişkene bağlı olarak değişiklik gösterebilri kanın işlenme süresi işlenen makine gibi gibi daha bir çok neden sayılabilir sonuç negatif kafandan at artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tempo Bet Çagri Şahin Kimdir iddaa taktikleri
güvenilir bahis siteleri mp3 indir