Kolesterole ne iyi gelir ?

Referans admin
sponsorlu reklam

Bu rahatsızlığın bu kadar yaygınlaşmasının temel nedeni beslenme alışkanlıklarının bozulması ve hareketsiz bir yaşam tarzı olarak tanımlanabilir. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı da kolesterolü yükseltip, damarları tıkamaktadır.

Kolesterol yüksekliği yaşayanların birkaç öneriye uyarak, kolesterol seviyesini normale indirmesi mümkündür.

Yazının devamında kolesterole ne iyi gelir ve kolesterolü ne yükseltir sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle kolesterolü yükselten yiyeceklerden bahsedelim.

Yumurta: günde yiyeceğiniz sadece 1 adet yumurta günlük kolesterol ihtiyacınızın %75’ ini karşılar. Bu yüzden çok fazla yumurta yemeyin.

Terayağı: 100 gram kadar tereyağı günlük kolesterol ihtiyacınızın yüzde 70’ ini karşılamaktadır. Hemen aklınıza “ ben nasıl günde 100 gram tereyağı yiyebilirim?” sorusu gelebilir. Ancak yemeklere, tatlılara, pastalarda kullandığınız tereyağını düşünürseniz günlük 100 gram kadar tereyağı tüketebilirsiniz.

İşlenmiş Kahvaltılık Yiyecekler:*Sabah kahvaltıda yediğimiz, sucuk, sosis, salam, jambon ve* tam yağlı peynir gibi kahvaltılıklar da kolesterolü yükseltir.

Karaciğer: bu sakatat kolesterolü yüksek kişilerin mutlaka uzak durması gereken bir hayvansal gıdadır. Gün içinde yiyeceğiniz karaciğer günlük kolesterol ihtiyacınızın 2 katı kadarını karşılar.

Kolesterolü yükselten yiyecekleri verdikten sonra, kolesterole ne iyi gelir sorusunun cevabını verelim.

  • Her gün düzenli olarak 45 ile 60 dakika arası tempolu koşu yapabilirsiniz. Koşu yapamıyorsanız, fiziksel aktivitenizi tempolu yürüyüş olarak değiştirebilirsiniz.
  • Yemeklerinizde doymuş yağların yerine doymamış yağları kullanın. Doymuş yağlar, damarların yağlanmasına yol açmaktadır.
  • Sigara ve alkolden uzak durun. Unutmayın alkol ve sigara tek başına bile kalp ve damar hastalıklarını tetiklemeye yetiyor.

Kaynak: www.neiyigelir.biz

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir