Guatr Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Sağlık admin
sponsorlu reklam

Guatr hastalığı ülkemizde bi çok kişide görülen ve tadavisi olan hastalıklardan birisidiri.
İlk olarak Guatr ne dersek Guatr tiroid bezinin enfeksiyon veya tümörden kaynaklı olmayan başka sebepler neticesinde büyümesidir.
Bu hastalığın bir çok nedeni olmakla beraber en çok görülen sebep ise tiroid hormonu üretimi için gerekli olan hormonların doğuştan eksik olması,iyot alımının yeteri kadar alınmamış olması ve Guatrojen maddelerin çok tüketilmesidir.

Guatrı tetikleyen maddeler ise karalahana şalgam turp gibi besinlerdir bunların normalden fazla tüketilmesi Guatr hastalığına yakalanmanıza neden olabilir tüm bunların dışında ailenizde Guatr hastası olan birisi var ise buda Guatr’a yakalanma riskinizi artıran bir diğer faktördür.

Guatr’ın belirtilerine gelecek olursak bunlar yutkunmada sıkıntıların yaşanması nefes alıp verirken zorlanma ve boğaz kısmında şişkinlik olmasıdır.

Bunun dışında eğer Guatr bezi gereğinden fazla çalışıyorsa halk arasında bilinen adı ile zehirli Guatr olarak ortaya çıkıyor bunun belirtileri ise çarpıntı terleme sinirlilik zayıflama uykusuzluk veya kilo alma gibi belirtileri vardır.

Bunun tam aksine Guatr bezi çalışmıyorsada uykuya eğilim halsizlik yorgunluk derinin kuruması gibi belirtiler olarak kendini göstermektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

güvenilir bahis siteleri