Adet düzensizliği sebepleri nelerdir?

Sağlık admin
sponsorlu reklam

Adet düzensizliğinin sebeplerinden önce Adet düzensizliği nedir ilk önce bunu tanımlayalım yirmi bir gün ile otuz beş gün arasında değişmekle beraber döngüsel olarak tekrarlayan adetleri Adet düzensizliği olarak niteleyemeyiz bunlar normal olarak kabul edilmketedir.

Adet olunan dönemde fazla kanamaların olması ve adet dönemleri arasındaki periyodik döenemde de kanamaların olmasıda Adet bozukluğu olarak niteledirilmektedir.

Yirmi bir günden kısa ve otuz beş günden uzun sürede olan adetleri ise normal adetler olarak nitelendirmek doğru değildir.

Adet düzensizliğinin ise çeşitli sebepler olabilir bunlardan biriside hormonal sebeplerdir.
En sık Adet düzensizliği ise genç kızlık dönemlerine yeni adım atılan dönemler ve menapoz dönemine yakın zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

Diğer bir Adet düzensizliği sebebi ise organik bozukluk olarak nitelendirilmektedir.Kistler veya anotomik bir bozukluğun görüldüğü durumlarda da Adet düzensizliği kendini göstermektedir.
Basit kistlerin veya çikolata kistlerinin de âdetlerin gecikmesine ya da âdet döenmlerinde kanama miktarının artmasına yol açtığı bilinmektedir.

Tüm bu sebeplerin dışında tamamen kalıtsal olarak gelen yani genetik sebeplerden dolayı da hiç adet görmeme durumlarıda zaman zaman kendini göstermektedir.Bu durumlarda ise jeinekolog muayanesi ve tedavi sonrasında düzensizlik giderilebilmektedir.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir ?

Adet düzensizliği tedavisinde ise ilk olarak ilaçla tedavi yöntemi denenerek başarı elde edilebilir
Fakat kist ya da miyom gibi organik sebeplerle âdet düzensizliği meydana geliyorsa bu durumda cerrahi müdahale ile tedavi yoluna gidilebilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

güvenilir bahis siteleri